O niepełnosprawności.Z inicjatywy szóstoklasistów

12 października z inicjatywy uczniów kasy VI odbyła się lekcja, na której poruszano problemy dotyczace niepełnosprawności. Uczniowie wpadli na pomysł, żeby przeprowadzić te zajęcia w konwencji popularnego programu telewizyjnego - "Rozmów w toku". W role prowadzacych wcieliły się Martyna Sztymer i Martyna Jaz. Psychologiem była Aleksandra Gruszczyńska, a pytania z widowni zadawali Wiktor Biegalski, Wojciech Stawiarz, Krystian Gawłów, Adam Podlewski. "Swoja" historię - historię rodziny dotkniętej tragedia po wypadku samochodowym - opowiada Nikodem Opioła, który wcielił się w mężczyznę, który stracił żonę, oraz Izabella Krawczyk - grajaca jego siostrę. O trudnościach, z jakimi borykaja się niepełnosprawni, o zawiedzionych marzeniach, ale także planach na przyszłość i nadziejach, o swoich emocjach mówiły "dzieci" Nikodema: Oliwia Maślejak, która wcieliła się w rolę osoby, która w wypadku straciła nogę, oraz Bartłomiej Figas, który po wypadku porusza się na wózku. Uczniowie sprostali poważnemu tematowi!  

70-lecie istnienia Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Kownackiej w Płoskach 1945-2015

27 września świętowaliśmy 70-lecie istnienia szkoły, a w jej murach gościliśmy szacownych absolwentów. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 14.00 przemówieniem, które wygłosiła pani Joanna Morawska, dyrektor szkoły. Następnie zaproszeni goście mogli odbyć wzruszającą podróż do czasów, kiedy byli uczniami, i odszukać siebie na starych fotografiach, składających się na prezentację autorstwa pani Moniki Owsianik – absolwentki i nauczyciela historii (Podziękowania należa się całemu zespołowi przygotowujacemu tę uroczystość). Bogatą historię szkoły przybliżyła wszystkim również absolwentka i nauczyciel edukacji wczesnosnoszkolnej – pani Elżbieta Klisowska. Po części oficjalnej urozmaiconej pięknymi deklamacjami szóstoklasistów, których przygotowała pani Joanna Zimoląg, i wierszem uczniów klasy pierwszej, których opiekunem jest pani Kazimiera Ślusarek, a także krótkimi przemówieniami zastępcy Burmistrza Wąsosza, pana Grzegorza Kordiaka, i sekretarza, pana Marcina Kozińskiego, absolwenci oraz zaproszeni goście mogli zwiedzić budynek szkoły, obejrzeć dawne kroniki, a następnie już spokojnie po prostu porozmawiać ze sobą i wspominać… przy kawie i domowych wypiekach. Na niejednej twarzy pojawiły się łzy. Goście na pamiątkę tego wzruszającego spotkania po latach otrzymali drobne upominki - kubki i breloczki z nadrukami przedstawiającymi patronkę, Marię Kownacką, oraz budynek szkoły. Serdecznie dziękujemy wszystkim absolwentom i gościom za przybycie i wspólne świętowanie - za uśmiechy, ciepłe słowa, łzy radości...    

Rozpoczęcie roku szkolnego

Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej

im. Marii Kownackiej w Płoskach

serdecznie zaprasza uczniów, przedszkolaków i rodziców

na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016

w dniu 01.09.2015r. o godz. 9:30

 

Autobusy w tym dniu będą jeździły o godzinę później niż zwykle.

W pozostałe dni szkolne autobusy kursują bez zmian.

Nasze Narodowe Czytanie "Lalki" Bolesława Prusa

4 września o godzinie 11.30 rozpoczęło się szkolne Narodowe Czytanie "Lalki" Bolesława Prusa. W role Izabeli Łęckiej, pani Wasowskiej, Stanisława Wokulskiego, Juliana Ochockiego czy Rzeckiego wcielili się pani Jolanta Maślejak (która już po raz drugi z wielkim zaangażowaniem wsparła nasze czytelnicze przedsięwzięcie), pani Jadwiga Łuczyńska, pani Dyrektor - Joanna Morawska, pani Monika Owsianik oraz uczennice klasy V: Patrycja Klisowska i Magda Nowaczyk. Odczytywane fragmenty powieści koncentrowały się wokół miłości, patriotyzmu, nauki... A należy podkreślić, że lektorzy stanęli na wysokości zadania i mogliśmy wysłuchać pięknych deklamacji. Uczniowie na godzinę przenieśli się w realia ówczesnej warszawskiej arystokracji. Przedsięwzięciu towarzyszyła również wystawa lalek porcelanowych pochodzacych z prywatnej kolekcji pani Joanny Smolan. Podziwiać było można lalkę Sissi, madame Bovary, Gejszę, oryginalna lalkę Barbie firmy Mattel. Uczniowie mogli też zapoznać się z długa i bogata historia lalki (zabawki). Bardzo serdecznie dziękujemy zaproszonym gościom oraz wszystkim tym, którzy wsparli tę szkolna akcję swoja pomysłowościa i dobra wola. Do "zaczytania" we wrześniu następnego roku!!! 

Obchody 70-lecia szkoły

70–lecie Publicznej Szkoły Podstawowej

 im. Marii Kownackiej w Płoskach

Serdecznie zapraszamy absolwentów, emerytowanych i obecnych pracowników oraz uczniów i rodziców na obchody 70–lecia szkoły,

które odbędą się  27 września 2015 roku o godzinie 14.00 w budynku szkoły.

 

W programie uroczystości:

·       powitanie gości,

·       wspomnienia byłych pracowników i uczniów,

·       prezentacja multimedialna dotycząca historii szkoły,

·       część artystyczna w wykonaniu dzieci,

·       wystawa kronik szkolnych,

·       zwiedzanie szkoły,

·       słodki  poczęstunek,

·       pamiątki dla wszystkich uczestników.

Osoby chcące wziąć udział w uroczystości proszone są o dokonanie wpłaty w wysokości 25 zł w sekretariacie szkoły lub na konto  Rady Rodziców  (nr 33 1020 3017 0000 2402 0277 8934).  W tytule przelewu należy wpisać: obchody 70–lecia szkoły,  imię i nazwisko (w przypadku kobiet nazwisko panieńskie), rok ukończenia szkoły oraz dane do kontaktu (np. nr telefonu lub adres e-mail).

Zgłoszenia będą przyjmowane do 21 sierpnia 2015 r. Dokonanie wpłaty będzie jednoznaczne z zapisaniem się na uroczystość.

Osoby posiadające pamiątki (zdjęcia, fartuszki, odznaki, dyplomy) z czasu nauki lub pracy w szkole proszone są o udostępnienie ich obecnym nauczycielom, gdyż pomoże to w przygotowaniu programu uroczystości. Z góry dziękujemy.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie po latach i sentymentalną podróż w czasie.

Komitet organizacyjny:

Dyrektor Joanna Morawska

 

oraz Nauczyciele i Rodzice.