Z Foggiem w Japonii

24 października odbyło się pierwsze w nowym roku szkolnym spotkanie w ramach innowacji pedagogicznej pt. „Z książką… dookoła świata. Rozbudzanie pasji czytelniczych, artystycznych i podróżniczych oraz postaw misyjnych”. Wraz z Fileasem Foggiem znaleźliśmy się w Kraju Kwitnącej Wiśni, czyli w Japonii.

W klimat tego kraju wprowadził nas uczeń klasy VI – Miłosz Szymanowicz – opowiadając krótko o sztuce walki, której tajniki od kilku lat zgłębia, oraz prezentując kilka kroków i ciosów. Następnie pani Joanna Wielogórska zapoznała uczniów klas IV-VI z tym ciekawym krajem, jego mieszkańcami, kulturą, historią, religią. Uczniowie klasy IV obejrzeli też prezentację inaugurującą innowację, żeby mogli lepiej zrozumieć ideę naszego przedsięwzięcia.

Później nastąpiła część zadaniowa. Każdy uczeń miał tego dnia przynieść zasuszone kwiaty i liście. Zadanie polegało na stworzeniu kartki prezentującej kompozycje kwiatowe oraz wybraniu i zapisaniu cytatu z motywem kwiatowym. Poszczególne karty zostały następnie połączone w taki sposób, że powstały książki zapachowe autorstwa uczniów trzech klas. Indywidualne pomysły złożyły się więc na wspólne księgi zapachowe klasy IV, V i VI, które można podziwiać na wystawie tymczasowej przed salą humanistyczną. Zapraszamy!!!   

 

Na zakończenie wspólnie uczyliśmy się piosenki japońskiej „Arigato, kami sama”. Uczniowie mogli też na papier przelać przeżycia związane z tym wydarzeniem w „Dzienniku podróży z książką dookoła świata”!

Dziękujemy wszystkim Uczniom i Rodzicom za zaangażowanie!!!

                                                                                          Patrycja Garboś

                                                                                          Joanna Wielogórska

Strażnicy Czytadeli sprostali pierwszemu zadaniu Gry czytelniczej

 Uczniowie klasy piatej vel Strażnicy Czytadeli poradzili sobie z pierwszym zadaniem tegorocznej Gry czytelniczej, które polegało na napisaniu limeryków zwiazanych z czytaniem i wypromowaniu swych zabiegów. Oto efekty ich główkowania: 

 

Strażnicy Czytadeli z Płosek

Skrzyknęli Książki z okolicznych wiosek.

Jednych uskrzydliły,

Innych wystraszyły,

Ale „wciągnęli” je, że nie został po nich ani włosek.

 

W pewnej wsi o nazwie Płoski

Muzyczne książki wyrosły.

Więc je czym prędzej ścięli,

Co z nimi począć nie wiedzieli.

Więc słuchali i tańczyli, i wąchali głoski.

 

W Płoskach dzieciaki książek głodne,

Chrapkę na e-booki miały, bo także wygodne.

Strażnicy Czytadeli inne zdanie mieli,

W mig do roboty się wzięli:

Na zakładkach napisali: „Owszem modne, ale i zawodne”!

 

 Nasze pierwsze zadanie zbiegło się z otrzymaniem Książek Naszych Marzeń, na które czekaliśmy z niecierpliwością, a że tworzenie limeryków sprzyja także dowcipkowaniu, co dzieci lubią najbardziej, to postanowiliśmy:

1)     Wykonać zabawne zakładki dla przedszkolaków, które wręczyliśmy po przeczytaniu śmiesznych bajeczek. Były zakładki w kształcie sowy, liska, pieska, dziwacznych stworków, rakiety, przedstawiające sportowców, wyklejane, dziurkowane…, a więc takie, które najmłodszym naszym kolegom przypadły do gustu (zdjęcie nr 1);

2)     Przebrani za książki (najbardziej efektywny strój udało się stworzyć Oliwii, ale Robert, Miłosz i Adrian, również wyglądali imponująco) chwile beztroskiego zapomnienia przeżyliśmy w czytelni, nie tylko „połykając” książki „od deski do deski”, ale też uganiając się za zakładkami, na których wcześniej umieściliśmy nasze limeryki – teraz każdy może je przeczytać, gdyż włożyliśmy je do wszystkich „Książek Naszych Marzeń” (zdjęcia nr 2,3,4); Każdy z nas wziął taką zakładkę z limerykiem do domu, by pochwalić się rodzicom;

3)     Zakładki z naszymi limerykami rozdaliśmy także pozostałym uczniom i nauczycielom, by przypominały, że czytanie jest prawdziwą frajdą!

O niepełnosprawności.Z inicjatywy szóstoklasistów

12 października z inicjatywy uczniów kasy VI odbyła się lekcja, na której poruszano problemy dotyczace niepełnosprawności. Uczniowie wpadli na pomysł, żeby przeprowadzić te zajęcia w konwencji popularnego programu telewizyjnego - "Rozmów w toku". W role prowadzacych wcieliły się Martyna Sztymer i Martyna Jaz. Psychologiem była Aleksandra Gruszczyńska, a pytania z widowni zadawali Wiktor Biegalski, Wojciech Stawiarz, Krystian Gawłów, Adam Podlewski. "Swoja" historię - historię rodziny dotkniętej tragedia po wypadku samochodowym - opowiada Nikodem Opioła, który wcielił się w mężczyznę, który stracił żonę, oraz Izabella Krawczyk - grajaca jego siostrę. O trudnościach, z jakimi borykaja się niepełnosprawni, o zawiedzionych marzeniach, ale także planach na przyszłość i nadziejach, o swoich emocjach mówiły "dzieci" Nikodema: Oliwia Maślejak, która wcieliła się w rolę osoby, która w wypadku straciła nogę, oraz Bartłomiej Figas, który po wypadku porusza się na wózku. Uczniowie sprostali poważnemu tematowi!  

Przygoda piątoklasistów z "Dziadkiem do orzechów"

 Z inicjatywy piatoklasistów w bieżacym roku szkolnym prowadzone sa zajęcia teatralne. Poprzeczka została wysoko postawiona - uczniowie postanowili w okresie światecznym wystawić Dziadka do orzechów. Autorka pomysłu była pani Joanna Smolan. Ruszyły przygotowania... Efekt końcowy przerósł chyba oczekiwania wszystkich. Muzyka Piotra Czajkowskiego w tle, zaangażowanie młodych aktorów (elektryzujace głosy M. Nowaczyk i A. Świrszko; mocna dostojna barwa głosu i postawa P. Klisowskiej i R. Romanowskiego; głębokie emocje wyrażane przez O. Rembielak, R. Waleryś; delikatność i czułość N. Ochlik i M. Świrszko; zdecydowanie  i opanowanie J. Podlewskiej, P. Kałasz, M. Szymanowicza, F. Gruszczyńskiego i A. Wolaka), balet w wykonaniu uczniów zerówki oraz Natalii Sobik, wszystkie te elementy sprawiły, że przedstawienie odniosło wielki sukces. Najlepszym tego dowodem jest trzykrotne wystawienie sztuki teatralnej. Prapremiera odbyła się 19 grudnia w świetlicy wiejskiej w Kamieniu Górowskim podczas spotkania opłatkowego mieszkańców wsi; premiera szkolna - 22 grudnia. Sztuka tak się spodobała, że postanowiono wystawić ja jeszcze raz - 21 stycznia, podczas szkolnego spotkania z okazji Dnia Babci i Dziadka. Widownia za każdym razem doceniła poświęcenie i grę aktorska piatoklasistów, a także niesamowity balet - Taniec Kwiatów - w wykonaniu uczniów zerówki pod opieka artystyczna pani Eweliny Garboś.  

Dziadek do orzechów

Tekst: E. T. A. Hoffmann

Muzyka Piotra Czajkowskiego

Reżyseria: Joanna Smolan, Patrycja Garboś

Obsada: 

Klara: Oliwia Rembielak

Dziadek do orzechów: Rozalia Waleryś

Sędzia Droselmajer: Patrycja Klisowska

Fred: Miłosz Szymanowicz

Ojciec: Filip Gruszczyński

Matka: Nikola Ochlik

Mysibaba: Anna Świrszko

Król Myszy: Robert Romanowski

Księżniczka Pirlipata: Natalia Sobik

Dziecko Kwiatowe: Małgorzata Świrszko

Lalki: Patrycja Kałasz, Joanna Podlewska

Zegar: Magda Nowaczyk

Taniec Kwiatów: uczniowie zerówki

Dźwięk: Adrian Wolak

Narrator I: Patrycja Garboś

Narrator II: Joanna Smolan 

 Serdecznie dziękujemy Rodzicom za pomoc w przygotowaniu sztuki, pani Monice Owsianik za udostępnienie strojów, Mateuszowi Nockowi - naszemu wiernemu widzowi; wszystkim, którzy dołożyli starań, by można było zrealizować to przedsięwzięcie!!! Dziękujemy Szanownej Widowni!!!

70-lecie istnienia Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Kownackiej w Płoskach 1945-2015

27 września świętowaliśmy 70-lecie istnienia szkoły, a w jej murach gościliśmy szacownych absolwentów. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 14.00 przemówieniem, które wygłosiła pani Joanna Morawska, dyrektor szkoły. Następnie zaproszeni goście mogli odbyć wzruszającą podróż do czasów, kiedy byli uczniami, i odszukać siebie na starych fotografiach, składających się na prezentację autorstwa pani Moniki Owsianik – absolwentki i nauczyciela historii (Podziękowania należa się całemu zespołowi przygotowujacemu tę uroczystość). Bogatą historię szkoły przybliżyła wszystkim również absolwentka i nauczyciel edukacji wczesnosnoszkolnej – pani Elżbieta Klisowska. Po części oficjalnej urozmaiconej pięknymi deklamacjami szóstoklasistów, których przygotowała pani Joanna Zimoląg, i wierszem uczniów klasy pierwszej, których opiekunem jest pani Kazimiera Ślusarek, a także krótkimi przemówieniami zastępcy Burmistrza Wąsosza, pana Grzegorza Kordiaka, i sekretarza, pana Marcina Kozińskiego, absolwenci oraz zaproszeni goście mogli zwiedzić budynek szkoły, obejrzeć dawne kroniki, a następnie już spokojnie po prostu porozmawiać ze sobą i wspominać… przy kawie i domowych wypiekach. Na niejednej twarzy pojawiły się łzy. Goście na pamiątkę tego wzruszającego spotkania po latach otrzymali drobne upominki - kubki i breloczki z nadrukami przedstawiającymi patronkę, Marię Kownacką, oraz budynek szkoły. Serdecznie dziękujemy wszystkim absolwentom i gościom za przybycie i wspólne świętowanie - za uśmiechy, ciepłe słowa, łzy radości...