Z Foggiem w Japonii

24 października odbyło się pierwsze w nowym roku szkolnym spotkanie w ramach innowacji pedagogicznej pt. „Z książką… dookoła świata. Rozbudzanie pasji czytelniczych, artystycznych i podróżniczych oraz postaw misyjnych”. Wraz z Fileasem Foggiem znaleźliśmy się w Kraju Kwitnącej Wiśni, czyli w Japonii.

W klimat tego kraju wprowadził nas uczeń klasy VI – Miłosz Szymanowicz – opowiadając krótko o sztuce walki, której tajniki od kilku lat zgłębia, oraz prezentując kilka kroków i ciosów. Następnie pani Joanna Wielogórska zapoznała uczniów klas IV-VI z tym ciekawym krajem, jego mieszkańcami, kulturą, historią, religią. Uczniowie klasy IV obejrzeli też prezentację inaugurującą innowację, żeby mogli lepiej zrozumieć ideę naszego przedsięwzięcia.

Później nastąpiła część zadaniowa. Każdy uczeń miał tego dnia przynieść zasuszone kwiaty i liście. Zadanie polegało na stworzeniu kartki prezentującej kompozycje kwiatowe oraz wybraniu i zapisaniu cytatu z motywem kwiatowym. Poszczególne karty zostały następnie połączone w taki sposób, że powstały książki zapachowe autorstwa uczniów trzech klas. Indywidualne pomysły złożyły się więc na wspólne księgi zapachowe klasy IV, V i VI, które można podziwiać na wystawie tymczasowej przed salą humanistyczną. Zapraszamy!!!

Na zakończenie wspólnie uczyliśmy się piosenki japońskiej „Arigato, kami sama”. Uczniowie mogli też na papier przelać przeżycia związane z tym wydarzeniem w „Dzienniku podróży z książką dookoła świata”!

Dziękujemy wszystkim Uczniom i Rodzicom za zaangażowanie!!!

Patrycja Garboś

Joanna Wielogórska