Spotkaliśmy się w San Francisco!!! - listopadowa podróż z Foggiem

29 listopada odbyło się jedno z ostatnich spotkań w ramach innowacji "Z ksiażka... dookoła świata". Tym razem rozpoczęliśmy od wysłuchania nastrojowej pieśni "Bless the Lord". Alan z klasy V zabłysnał, tłumaczac sprawnie tekst tej pieśni. A potem było już tylko śpiewanie - melodyjne, wyciszajace, refleksyjne... skłaniało do zadumy. Pokusiliśmy się nawet, żeby zaśpiewać kanonem. I osiagnęliśmy swój cel, pieśń zabrzmiała naprawdę nieźle. Uczniowie podczas spotkania poznali też powieści, których akcja toczy się w San Francisco, usłyszeli kilka tytułów ksiażek amerykańskich. "Bari, syn Szarej Wilczycy", "Biały Kieł", "Ksiażę i żebrak", "Pollyanna", "Przygody Tomka Sawyera" czy "Lassie, wróć!" to niektóre z nich. Później uczniowie dostali niezła porcję ciekawostek na temat jednego z najbardziej znanych amerykańskich twórców - Marka Twaina. Po tym spotkaniu nikt chyba nie ma już watpliwości, że pisarz przeżył życie bardzo intensywnie, barwnie i burzliwie. Jego słowa utkwiły nam w pamięci - "Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiaż liny, opuść bezpieczna przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj". Następnie uczniowie wybrali jedna z powieści i odczytywali jej fragmenty. Wybór padł na  "Lassie, wróć!" Spotkanie zakończyliśmy metoda zdań podsumowujacych: Dowiedziałem się, że... Lassie musiała pokonać wiele przeszkód, żeby wrócić do domu. Zaczynam się zastanawiać... czy nie kupić owczarka szkockiego. Zaskoczyło mnie, że... Mark Twain zaczał pracować w wieku 12 lat. Dzisiaj nauczyłem się... że trzeba być odważnym. Dzisiaj nauczyłam się... pieśni, która jest jak modlitwa. Dziękujemy uczniom za uważne słuchanie, zaangażowanie, pomysłowość...

Joanna Wielogórska, Patrycja Garboś