Strażnicy Czytadeli wykonali pierwsze zadanie czytelnicze!

Przyszedł w końcu czas – 7 grudnia – na ostateczną realizację zadania. Przebrani, ucharakteryzowani i przede wszystkim szczęśliwi pozowaliśmy do zdjęć, starając się jak najlepiej odegrać swoje role i oddać nastrój i temperament opisanych w powieści scen.

Następnie w wesołym korowodzie smoków i rycerzy odwiedziliśmy kolejnych uczniów w klasach, czytając im fragmenty książki „Smok Jego Królewskiej Mości” Naomi Novik, zachęcając do lektury, i wręczając na pamiątkę samodzielnie wykonane zabawne, kolorowe smoki na patyczkach, które będą im przypominać o tej fantastycznej powieści i o naszej wizycie (filmy można obejrzeć na Facebooku – Odział „0” w Płoskach!!! Dziękujemy pani Ewelinie Garboś za pomoc. Zapraszamy).

Ostatnim etapem było wydrukowanie kilku zdjęć i wykonanie własnych obwolut do książki N. Novik. Zachęcamy wszystkich do przeczytania tej pasjonującej książki! 

Mikołajki w szkole

Tradycyjnie w dniu 6 grudnia, tuż po pierwszym dzwonku, do szkoły przybył  Św. Mikołaj.  Swoim pojawieniem się sprawił dzieciom dużo radości i miłych wrażeń.  

Dziękujemy za pamieć, słodycze, dobre słowa i czekamy na spotkanie w przyszłym roku.

 

Uczniowie kl. VI dla młodszych uczniów

1 grudnia uczniowie klasy VI wystawili przedstawienie pt. "Bursztynowy talizman" na motywach legendy słupskiej. Przedsięwzięcie to część projektu wychowawczego zatytułowanego "Widzę - Czuję - Pomagam", który realizuja. W jego ramach uczniowie dyskutowali już na temat wolontariatu; tworzyli ulotki reklamujace działania wolontariuszy i rozprowadzali je w środowisku lokalnym; brali udział w akcji "Wylosuj Anioła!", tworzac kartki pocztowe nasycone optymistycznymi myślami, a skierowane do dzieci z hospicjum; mieli możliwość wczuć się w sytuację osoby niewidomej oraz jej opiekuna; a teraz przyszła kolej na odegranie sztuki, która zainteresuje młodszych widzów. Myślę, że spisali się świetnie, za co jako wychowawca serdecznie dziękuję. Dziękuję najmłodszym za bardzo uważne słuchanie i ogladanie, i za miłe słowa skierowane do młodych aktorów po przedstawieniu. Mamy nadzieję, że wszyscy zrozumieli przesłanie sztuki, czyli pojęli, jak wielka wartość ma pomagania potrzebujacym. Serdecznie dziękuję Rodzicom za pomoc w przygotowaniu strojów i rekwizytów. Kolejne zadanie - przygotowanie bombki-prezentu ofiarowanego z głębi serca. Do dzieła!!!    

Uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości

Dnia 10.11.2016 roku odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości. Brała w nim udział cała społeczność szkolna. Podczas apelu  przypomniana została ta część historii Polski, która mówi o naszej drodze ku niepodległości, recytowane były wiersze i odśpiewane z entuzjazmem pieśni patriotyczne. 

Spotkaliśmy się w San Francisco!!! - listopadowa podróż z Foggiem

 29 listopada odbyło się jedno z ostatnich spotkań w ramach innowacji "Z ksiażka... dookoła świata". Tym razem rozpoczęliśmy od wysłuchania nastrojowej pieśni "Bless the Lord". Alan z klasy V zabłysnał, tłumaczac sprawnie tekst tej pieśni. A potem było już tylko śpiewanie - melodyjne, wyciszajace, refleksyjne... skłaniało do zadumy. Pokusiliśmy się nawet, żeby zaśpiewać kanonem. I osiagnęliśmy swój cel, pieśń zabrzmiała naprawdę nieźle. Uczniowie podczas spotkania poznali też powieści, których akcja toczy się w San Francisco, usłyszeli kilka tytułów ksiażek amerykańskich. "Bari, syn Szarej Wilczycy", "Biały Kieł", "Ksiażę i żebrak", "Pollyanna", "Przygody Tomka Sawyera" czy "Lassie, wróć!" to niektóre z nich. Później uczniowie dostali niezła porcję ciekawostek na temat jednego z najbardziej znanych amerykańskich twórców - Marka Twaina. Po tym spotkaniu nikt chyba nie ma już watpliwości, że pisarz przeżył życie bardzo intensywnie, barwnie i burzliwie. Jego słowa utkwiły nam w pamięci - "Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiaż liny, opuść bezpieczna przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj". Następnie uczniowie wybrali jedna z powieści i odczytywali jej fragmenty. Wybór padł na  "Lassie, wróć!" Spotkanie zakończyliśmy metoda zdań podsumowujacych: Dowiedziałem się, że... Lassie musiała pokonać wiele przeszkód, żeby wrócić do domu. Zaczynam się zastanawiać... czy nie kupić owczarka szkockiego. Zaskoczyło mnie, że... Mark Twain zaczał pracować w wieku 12 lat. Dzisiaj nauczyłem się... że trzeba być odważnym. Dzisiaj nauczyłam się... pieśni, która jest jak modlitwa. Dziękujemy uczniom za uważne słuchanie, zaangażowanie, pomysłowość...

Joanna Wielogórska, Patrycja Garboś