Strażnicy Czytadeli sprostali pierwszemu zadaniu Gry czytelniczej

 Uczniowie klasy piatej vel Strażnicy Czytadeli poradzili sobie z pierwszym zadaniem tegorocznej Gry czytelniczej, które polegało na napisaniu limeryków zwiazanych z czytaniem i wypromowaniu swych zabiegów. Oto efekty ich główkowania: 

 

Strażnicy Czytadeli z Płosek

Skrzyknęli Książki z okolicznych wiosek.

Jednych uskrzydliły,

Innych wystraszyły,

Ale „wciągnęli” je, że nie został po nich ani włosek.

 

W pewnej wsi o nazwie Płoski

Muzyczne książki wyrosły.

Więc je czym prędzej ścięli,

Co z nimi począć nie wiedzieli.

Więc słuchali i tańczyli, i wąchali głoski.

 

W Płoskach dzieciaki książek głodne,

Chrapkę na e-booki miały, bo także wygodne.

Strażnicy Czytadeli inne zdanie mieli,

W mig do roboty się wzięli:

Na zakładkach napisali: „Owszem modne, ale i zawodne”!

 

 Nasze pierwsze zadanie zbiegło się z otrzymaniem Książek Naszych Marzeń, na które czekaliśmy z niecierpliwością, a że tworzenie limeryków sprzyja także dowcipkowaniu, co dzieci lubią najbardziej, to postanowiliśmy:

1)     Wykonać zabawne zakładki dla przedszkolaków, które wręczyliśmy po przeczytaniu śmiesznych bajeczek. Były zakładki w kształcie sowy, liska, pieska, dziwacznych stworków, rakiety, przedstawiające sportowców, wyklejane, dziurkowane…, a więc takie, które najmłodszym naszym kolegom przypadły do gustu (zdjęcie nr 1);

2)     Przebrani za książki (najbardziej efektywny strój udało się stworzyć Oliwii, ale Robert, Miłosz i Adrian, również wyglądali imponująco) chwile beztroskiego zapomnienia przeżyliśmy w czytelni, nie tylko „połykając” książki „od deski do deski”, ale też uganiając się za zakładkami, na których wcześniej umieściliśmy nasze limeryki – teraz każdy może je przeczytać, gdyż włożyliśmy je do wszystkich „Książek Naszych Marzeń” (zdjęcia nr 2,3,4); Każdy z nas wziął taką zakładkę z limerykiem do domu, by pochwalić się rodzicom;

3)     Zakładki z naszymi limerykami rozdaliśmy także pozostałym uczniom i nauczycielom, by przypominały, że czytanie jest prawdziwą frajdą!

Przygoda piątoklasistów z "Dziadkiem do orzechów"

 Z inicjatywy piatoklasistów w bieżacym roku szkolnym prowadzone sa zajęcia teatralne. Poprzeczka została wysoko postawiona - uczniowie postanowili w okresie światecznym wystawić Dziadka do orzechów. Autorka pomysłu była pani Joanna Smolan. Ruszyły przygotowania... Efekt końcowy przerósł chyba oczekiwania wszystkich. Muzyka Piotra Czajkowskiego w tle, zaangażowanie młodych aktorów (elektryzujace głosy M. Nowaczyk i A. Świrszko; mocna dostojna barwa głosu i postawa P. Klisowskiej i R. Romanowskiego; głębokie emocje wyrażane przez O. Rembielak, R. Waleryś; delikatność i czułość N. Ochlik i M. Świrszko; zdecydowanie  i opanowanie J. Podlewskiej, P. Kałasz, M. Szymanowicza, F. Gruszczyńskiego i A. Wolaka), balet w wykonaniu uczniów zerówki oraz Natalii Sobik, wszystkie te elementy sprawiły, że przedstawienie odniosło wielki sukces. Najlepszym tego dowodem jest trzykrotne wystawienie sztuki teatralnej. Prapremiera odbyła się 19 grudnia w świetlicy wiejskiej w Kamieniu Górowskim podczas spotkania opłatkowego mieszkańców wsi; premiera szkolna - 22 grudnia. Sztuka tak się spodobała, że postanowiono wystawić ja jeszcze raz - 21 stycznia, podczas szkolnego spotkania z okazji Dnia Babci i Dziadka. Widownia za każdym razem doceniła poświęcenie i grę aktorska piatoklasistów, a także niesamowity balet - Taniec Kwiatów - w wykonaniu uczniów zerówki pod opieka artystyczna pani Eweliny Garboś.  

Dziadek do orzechów

Tekst: E. T. A. Hoffmann

Muzyka Piotra Czajkowskiego

Reżyseria: Joanna Smolan, Patrycja Garboś

Obsada: 

Klara: Oliwia Rembielak

Dziadek do orzechów: Rozalia Waleryś

Sędzia Droselmajer: Patrycja Klisowska

Fred: Miłosz Szymanowicz

Ojciec: Filip Gruszczyński

Matka: Nikola Ochlik

Mysibaba: Anna Świrszko

Król Myszy: Robert Romanowski

Księżniczka Pirlipata: Natalia Sobik

Dziecko Kwiatowe: Małgorzata Świrszko

Lalki: Patrycja Kałasz, Joanna Podlewska

Zegar: Magda Nowaczyk

Taniec Kwiatów: uczniowie zerówki

Dźwięk: Adrian Wolak

Narrator I: Patrycja Garboś

Narrator II: Joanna Smolan 

 Serdecznie dziękujemy Rodzicom za pomoc w przygotowaniu sztuki, pani Monice Owsianik za udostępnienie strojów, Mateuszowi Nockowi - naszemu wiernemu widzowi; wszystkim, którzy dołożyli starań, by można było zrealizować to przedsięwzięcie!!! Dziękujemy Szanownej Widowni!!!

70-lecie istnienia Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Kownackiej w Płoskach 1945-2015

27 września świętowaliśmy 70-lecie istnienia szkoły, a w jej murach gościliśmy szacownych absolwentów. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 14.00 przemówieniem, które wygłosiła pani Joanna Morawska, dyrektor szkoły. Następnie zaproszeni goście mogli odbyć wzruszającą podróż do czasów, kiedy byli uczniami, i odszukać siebie na starych fotografiach, składających się na prezentację autorstwa pani Moniki Owsianik – absolwentki i nauczyciela historii (Podziękowania należa się całemu zespołowi przygotowujacemu tę uroczystość). Bogatą historię szkoły przybliżyła wszystkim również absolwentka i nauczyciel edukacji wczesnosnoszkolnej – pani Elżbieta Klisowska. Po części oficjalnej urozmaiconej pięknymi deklamacjami szóstoklasistów, których przygotowała pani Joanna Zimoląg, i wierszem uczniów klasy pierwszej, których opiekunem jest pani Kazimiera Ślusarek, a także krótkimi przemówieniami zastępcy Burmistrza Wąsosza, pana Grzegorza Kordiaka, i sekretarza, pana Marcina Kozińskiego, absolwenci oraz zaproszeni goście mogli zwiedzić budynek szkoły, obejrzeć dawne kroniki, a następnie już spokojnie po prostu porozmawiać ze sobą i wspominać… przy kawie i domowych wypiekach. Na niejednej twarzy pojawiły się łzy. Goście na pamiątkę tego wzruszającego spotkania po latach otrzymali drobne upominki - kubki i breloczki z nadrukami przedstawiającymi patronkę, Marię Kownacką, oraz budynek szkoły. Serdecznie dziękujemy wszystkim absolwentom i gościom za przybycie i wspólne świętowanie - za uśmiechy, ciepłe słowa, łzy radości...    

O niepełnosprawności.Z inicjatywy szóstoklasistów

12 października z inicjatywy uczniów kasy VI odbyła się lekcja, na której poruszano problemy dotyczace niepełnosprawności. Uczniowie wpadli na pomysł, żeby przeprowadzić te zajęcia w konwencji popularnego programu telewizyjnego - "Rozmów w toku". W role prowadzacych wcieliły się Martyna Sztymer i Martyna Jaz. Psychologiem była Aleksandra Gruszczyńska, a pytania z widowni zadawali Wiktor Biegalski, Wojciech Stawiarz, Krystian Gawłów, Adam Podlewski. "Swoja" historię - historię rodziny dotkniętej tragedia po wypadku samochodowym - opowiada Nikodem Opioła, który wcielił się w mężczyznę, który stracił żonę, oraz Izabella Krawczyk - grajaca jego siostrę. O trudnościach, z jakimi borykaja się niepełnosprawni, o zawiedzionych marzeniach, ale także planach na przyszłość i nadziejach, o swoich emocjach mówiły "dzieci" Nikodema: Oliwia Maślejak, która wcieliła się w rolę osoby, która w wypadku straciła nogę, oraz Bartłomiej Figas, który po wypadku porusza się na wózku. Uczniowie sprostali poważnemu tematowi!  

Nasze Narodowe Czytanie "Lalki" Bolesława Prusa

4 września o godzinie 11.30 rozpoczęło się szkolne Narodowe Czytanie "Lalki" Bolesława Prusa. W role Izabeli Łęckiej, pani Wasowskiej, Stanisława Wokulskiego, Juliana Ochockiego czy Rzeckiego wcielili się pani Jolanta Maślejak (która już po raz drugi z wielkim zaangażowaniem wsparła nasze czytelnicze przedsięwzięcie), pani Jadwiga Łuczyńska, pani Dyrektor - Joanna Morawska, pani Monika Owsianik oraz uczennice klasy V: Patrycja Klisowska i Magda Nowaczyk. Odczytywane fragmenty powieści koncentrowały się wokół miłości, patriotyzmu, nauki... A należy podkreślić, że lektorzy stanęli na wysokości zadania i mogliśmy wysłuchać pięknych deklamacji. Uczniowie na godzinę przenieśli się w realia ówczesnej warszawskiej arystokracji. Przedsięwzięciu towarzyszyła również wystawa lalek porcelanowych pochodzacych z prywatnej kolekcji pani Joanny Smolan. Podziwiać było można lalkę Sissi, madame Bovary, Gejszę, oryginalna lalkę Barbie firmy Mattel. Uczniowie mogli też zapoznać się z długa i bogata historia lalki (zabawki). Bardzo serdecznie dziękujemy zaproszonym gościom oraz wszystkim tym, którzy wsparli tę szkolna akcję swoja pomysłowościa i dobra wola. Do "zaczytania" we wrześniu następnego roku!!!